Rastivarsojen hakupalvelu
> Yleistä
> Yhteystiedot
> Liity jäseneksi
> Asut ja varusteet
> Tiedotus
> Kisoihin ilmoittautuminen
> Irma
> Harjoittelu ja valmennus
>Lapset ja Nuoret
> Pyöräsuunnistus
> Orimattilan Iltarastit
> Kartat
> Järjestämämme kilpailut
> Kuvat
> Suunnistuslinkkejä

Unelmien liikuntapäivä, Tietävälä
Uutiset
19.4.2026 Jukola 2026 Ilmoittautumiset
Ilmoittautumisia Jukolan ja venlojen viesteihin kaivataan >>Lue
19.4.2026 10Mila 2026 etenee
Vuoden 2026 10Milaan 3 joukkueen voimin >>Lue
27.3.2026 Suunnistuskausi käyntiin
Avoin karttaharjoitus su 29.3 >>Lue

Leiri Vierumäellä

Rastivarsojen valmennusleiri Vierumäellä on juuri päättynyt mukavissa tunnelmissa.  
 
> Kuvia ja videoita leiriltä! 
 
Vaikka sää oli perjantaina ja lauantaina sateinen ja tuulinen, ei se haitannut toimintaa juuri lainkaan. Harjoitukset onnistuivat hyvin ja mieli oli joukossa korkealla. 
 
Perjantai alkoi pimeäsuunnistuksella. Radat oli laadittu taitotason mukaan ja nuorimmat kymmenvuotiaatkin selvittivät ratansa hienosti. 
 
Lauantaiaamu alkoi Hannun laatimalla erinomaisella viiva- ja viuhkasuunnistusharjoituksella. Harjoitus oli niin hyvin laadittu, että nuoret kehuivat sitä erittäin opettavaksi. 
 
Iltapäivällä harjoiteltiin juoksutekniikkaa hallissa. Mikko veti jälleen hyvän treenin. Heti perään laitettiin lamput päähän ja juostiin parisprinttiviesti. Viesti toteutettiin siten, että aloittaja etsi ykkösrastin ja vei heijastimen kakkoselle ja toi kartan vaihtoon. Toinen juoksija etsi kakkosen ja siirsi rastin kolmoselle jne. Näin tehtiin kuusi kertaa. Nuorimmat juoksivat lyhemmän radan. Tuloksissa se on merkitty (L). Draamaakin koettiin, kun Jemina kaatui joukkueensa ollessa sijalla viisi ja loukkasi hieman jalkaansa. Jemppu joutui palaamaan kesken lähtöön. Lassi jatkoi viestiä yksin. 
 
Tulokset: 
1. Vilma L & Olli-Petteri H 
2. Siiri L & Hilla L 
3. Kia-Lotta H & Tatu L(L) 
4. Sanni L & Henri M 
5. Jenna K & Minna L (L) 
6. Anneli L & Hannu L 
7. Jemina T & Lassi H (L) 
 
Illalla saunottiin ja pulikoitiin uudessa kylpylässä.  
 
Leirin päätöspäivänä vaellettiin mukavassa poutasäässä tasoittain 1,5 , kahden tai jopa kolmen tunnin vaellukset ennen lounasta ja poislähtöä.  
 
Hauskaa hommaa. 
 
JiiPee

10.12.2007

Uutisarkisto

- © Rastivarsat ry -


Tilaa tästä
Tuet Rastivarsoja