Rastivarsojen hakupalvelu
> Yleistä
> Yhteystiedot
> Liity jäseneksi
> Asut ja varusteet
> Tiedotus
> Kisoihin ilmoittautuminen
> Irma
> Harjoittelu ja valmennus
>Lapset ja Nuoret
> Pyöräsuunnistus
> Orimattilan Iltarastit
> Kartat
> Järjestämämme kilpailut
> Kuvat
> Suunnistuslinkkejä

Uutiset
19.4.2026 Jukola 2026 Ilmoittautumiset
Ilmoittautumisia Jukolan ja venlojen viesteihin kaivataan >>Lue
19.4.2026 10Mila 2026 etenee
Vuoden 2026 10Milaan 3 joukkueen voimin >>Lue
27.3.2026 Suunnistuskausi käyntiin
Avoin karttaharjoitus su 29.3 >>Lue

Hiihtosuunnistuksen EM-kilpailut

 
Rastivarsoja edustavalle Sergei Gorlanoville 4 kultaa ja 1 hopea 
 
Hiihtosuunnistajat ratkoivat tämän talven ainoita arvokisamitalejaan Itä-Venäjällä Hanti-Mansijskissa tällä viikolla, vain Norjan maajoukkue oli karanteenissa viikonlopun lähdöistä. Muuten kilpailut (5kpl) saatiin pitää loistavissa puitteissa. Radat olivat vaativia niin suunnistuksellisesti kuin taidollisestikin. 
 
Kolmatta vuotta Rastivarsoja edustava, Pietarissa asuva Sergei Gorlanov (24v) vei lähes koko potin miesten kisoissa: 
Sprintin ja keskimatkan kultaa, pariviestin ja miesten viestin kultaa sekä pitkän matkan hopeaa (vain 7 sek voitosta). 
 
Viime talvena Gorlanov ankkuroi varsojen SM-viestitrion kultaan. Tänä talvena hän ei ole Suomessa kisaillut olosuhteiden johdosta, harjoitellut kyllä parisen viikkoa mm. Imatralla ja Kolilla. 
 
Suomen maajoukkue sai EM-mitaleita 3kpl, hopean miesten viestistä ja pronssia naisten vastaavasta. Tuomas Kotro suunnisti pronssille sprintissä. 
 
Mika Tervala toimi jälleen ansiokkaasti maajoukkueemme huoltovastaavana. 
 

15.3.2020

Uutisarkisto

- © Rastivarsat ry -


Tilaa tästä
Tuet Rastivarsoja