Rastivarsojen hakupalvelu
> Yleistä
> Yhteystiedot
> Liity jäseneksi
> Asut ja varusteet
> Tiedotus
> Kisoihin ilmoittautuminen
> Irma
> Harjoittelu ja valmennus
>Lapset ja Nuoret
> Pyöräsuunnistus
> Orimattilan Iltarastit
> Kartat
> Järjestämämme kilpailut
> Kuvat
> Suunnistuslinkkejä

Uutiset
19.4.2026 Jukola 2026 Ilmoittautumiset
Ilmoittautumisia Jukolan ja venlojen viesteihin kaivataan >>Lue
19.4.2026 10Mila 2026 etenee
Vuoden 2026 10Milaan 3 joukkueen voimin >>Lue
27.3.2026 Suunnistuskausi käyntiin
Avoin karttaharjoitus su 29.3 >>Lue

Hippo-koulu avattu. Mukaan mahtuu uusia!

Lyhyen ja vähälumisen talven jälkeen pääsimme aloittamaan HIPPO-suunnistuskoulun kaksi viikkoa aiemmin kuin vuosi sitten. Aloituspaikkana tuttuun tapaan oli Tönnön koulu ja sen lähiympäristö. HIPPO-suunnistuskoulun vetäjän Kurhisen Tomi kertoi tuttuun tapaan tervetuliaissanat ja ohjeita lasten ja nuorten vanhemmille.  
 
HIPPO- suunnistuskoululaiset aloittivat toimintansa ensin tietysti ilmoittautumalla ja sitten oli alkuleikkien vuoro Hyvärisen Ellan ja Päivähongan Sallan tahdittamina. Saimme kirjattua kaikki innokkaat Hipot listoillemme ja saldona ensimmäiseltïä kerralta oli 27 hippoa ja huimat 11 ohjaajaa.  
 
Alkulämmittelyjen jälkeen jaoimme Hippo- suunnistuskoululaiset tasojen mukaisiin ryhmiin joita tullaan muokkaamaan taitojen kehittyessä. Tällïä kaudella teoriaa opetellaan vähitellen kauden mittaan. Kotitehtäviä annetaan periaatteessa jokaisella kerralla.  
 
Aloitteleville ja Ketuille tarjottiin ns. karttakävely, jossa pyrittiin opettamaan koululaisia kartan suuntaamisessa teiden ja rakennusten avulla. Karttakävelyn jälkeen tarjolla oli kaksi rataa pihasuunnistusta ja lopuksi leimausrata ajanotolla. Innokkaimmat kiersivät leimausrataa jopa 11 kertaa, mutta aika ei vain tahtonut enää parantua väsymyksen hiipiessä jalkoihin.  
 
Lumileopardeille oli tehty kaksi sprinttirataa asuinalueelle, jonka jälkeen heillekin oli tarjolla neljä erilaista vaihtoehtoa pihasuunnistukseen.  
 
Susille oli Lohikaisen Timo oli tehnyt perinteisesti hienot radat Pariisin kartalle, jossa maasto on suhteellisen vaativaa pitkän suunnistamattoman ajan jälkeen.  
 
Niin vanhempien, ohjaajien kuin järjestäjienkin mielestä Hippo-suunnistuskoulu sai hyvän alun tulevalle kaudelle. 
 
> Kuvia aloitustapahtumasta 
 
Kiitokset kaikille mukana olleille ja toivottavasti saamme mukaan vielä paljon lisää Hippoja kauden mittaan. 
 
Seuraava kerta on maanantaina 14.4. klo 18.00 alkaen Myllylän koululla. Rohkeasti vaan mukaan myös uusia suunnistajia! 

13.4.2014

Uutisarkisto

- © Rastivarsat ry -


Tilaa tästä
Tuet Rastivarsoja