Rastivarsojen hakupalvelu
> Yleistä
> Yhteystiedot
> Liity jäseneksi
> Kerho
> Asut ja varusteet
> Tiedotus
> Kisoihin ilmoittautuminen
> Irma
> Harjoittelu
> Valmennus
> HIPPO-suunnistuskoulu
> Pyöräsuunnistus
> Orimattilan Iltarastit
> Reittihärvelit
> Kartat
> Järjestämämme kilpailut
> Kuvat
> Suunnistuslinkkejä

2019 25Manna
Uutiset
Orimattila TrailRun
Heiska ylivoimainen miehissä
Muokattu:24.10.2021 >>Lue
Seuran mestaruusyö 13.10
RaVa yömestaruus suunnistettiin Ampumaradalla 13.10.2021
Muokattu:19.10.2021 >>Lue
Halikko-viesti 2021
Kauden päätösviesti Halikko suunnistettiin 10.10 Salossa.
Muokattu:14.10.2021 >>Lue

Nuorisoviesti ja Oravatonni - Hippoleiri

 
 
 
Kuva antaa vähän viitettä suunnistuksen nuorisotapahtumien hauskuudesta. Kuva on vuoden 2009 KLL:stä 
 
Vuoden 2010 Hippoleiri toteutetaan Varsinais-Suomessa 25.-26.9. 
 
Tavoitehan on osallistua mahdollisimman monen nuoren suunnistajan voimin Oravatonniin ja Nuorisoviestiin. Lauantai-iltana pidetään leirihauskaa. 
 
Tarkennettu ohjelma: 
 
Lauantai 25.9. 
 
0530 Bussi lähtee Koneharjusta, josta kyytiin Miska, Annika ja Tapani 
05.40 Lassi K, Verneri, Terhi, Arttu, Mari ja Roope kyytiin Renkomäestä moottoritien jälkeiseltä pysäkiltä 
0600 Lastaus Kerhotilan pihassa Orimattilassa 
0615 Anni ja Kaisu kyytiin Levannolta 
Tauko huoltsikalla Turun moottoritiellä 
1000 mennessä saapuminen Nuoriso- ja sprinttiviestin kisapaikalle Naantaliin 
1100 Sprinttiviesti (Tommi ja O-P sekä Esa ja Jenna)alkaa 
- kisa ja voimakasta kannustusta (naamamaalit ja muut kannustusjutut on suotavia) 
- lounas omakustanteinen kisapaikalla - ohjatusti 
1300 alkaen Nuorisoviestin lähdöt portaittain 
Iltapäivällä siirtyminen Airistolle ja majoittuminen 
- Majoittuminen hotellihuoneisiin ja mökkeihin (2-3-hengen huoneita lisävuoteella, 8-hengen mökit, majoitusjako lopussa) 
1730 Päivällinen Juhlasalissa (esim makaronilaatikko ja salaattia) 
Iltaohjelmaa ja kisailua isompien nuorten suunnittelemana (Juhlasali ja hiekkaranta käytössä. Välineinä ainakin minigolf, tikanheitto, mölkky) 
Purjehtijasaunat lämpiminä ryhmälle 
Iltapalanhan jokainen varaa itse mukaansa 
 
Yöpyminen Hotellissa ja Mökeissä 
 
Sunnuntai 26.9. 
 
0730 Aamiainen ravintolassa 
0850 Siirtyminen bussilla Oravatonniin Nousiaisiin (70 km) 
1100 alkaen lähdöt, joihin aikuisilla 2 km, nuorilla 1 km ja H/D16 kisakeskuksesta 
(lounas omakustanteisena ja ohjatusti ensisijaisesti kisapaikalla - ohjatusti) 
Kotimatka iltapäivällä kisojen päätyttyä. Pysähdys huoltamolla 30 min 
 
 
Matka tehdään Ramin bussilla 
 
>Turun Suunnistajien (Nuoriso- ja sprinttiviesti) kotisivut 
>Nuoriso- ja sprinttiviestin kilpailuohje, kannattaa tutustua ennen leiriä 
 
>Mynämäen Suunnistajien (Oravatonni) kotisivut 
>Oravatonnin alustavat kilpailuohjeet 
 
Matkan hinta (sisältää bussikyydin, hotellimajoituksen, päivällisen, iltaohjelmat saunoineen, aamiaisen ja kisoihin osallistumiset)  
- Nuoret ja Hipot 40 euroa 
- Aikuiset 50 euroa 
 
Maksetaan ennen matkaa sähköpostilla ilmoitettavalla tavalla. 
 
Ohjelma ja tiedot vielä hieman viitteellisiä. Oikeus muutoksiin varataan siihen asti, kun tiedetään lähtöajat. 
 
Ilmoittautuneet (15.09.) 
Hirvonen Jussi-Petri (A) 
Hirvonen Kia-Lotta 
Hirvonen Lassi 
Hirvonen Olli-Petteri 
Hyvärinen Roosa 
Hyvärinen Ella 
Immonen Elina 
Immonen Ella 
Kettunen Harri (A) 
Kettunen Hilla 
Kettunen Otso 
Kulmalahti Roope 
Kuoppamäki Jenna 
Kuoppamäki Juho 
Kuva Lassi 
Kyrö Anni 
Kyrö Kaisu 
Leirimaa Lauri 
Leirimaa Tatu 
Leirimaa Tommi 
Lohikainen Eveliina 
Lohikainen Milla 
Lohikainen Timo (A) 
Maasilta Aapo  
Maasilta Tommi (A) 
Nieminen Verneri 
Ojala Hanna 
Ojala Simo (A) 
Orava Aatu 
Orava Veikka 
Orava Esa (A) 
Paavilainen Mari (A) 
Päivähonka Aarni (A) 
Päivähonka Salla 
Ruponen Arttu 
Ruponen Terhi 
Tervala Miska 
Tuoresjärvi Annika 
Tuoresjärvi Tapani 
(39) 
 
(A=aikuispaikka) 
 
Majoitusjako 
 
Mökkimajoitus 
 
Mansikkapaikka (mökki, 8 henk, kauimpana) 
Lohikainen Timo (A) 
Ojala Simo (A)  
Orava Aatu  
Orava Veikka  
Orava Esa (A)  
Maasilta Aapo  
Maasilta Tommi (A) 
Ruponen Arttu 
 
Maunula (mökki, 8 henk, mökkialueella) 
Leirimaa Tommi  
Hirvonen Olli-Petteri  
Hirvonen Lassi  
Leirimaa Tatu  
Tuoresjärvi Tapani  
Kuoppamäki Juho  
Nieminen Verneri  
Tervala Miska  
 
Kissankello (5 henk, mökkialueella)  
Hirvonen Kia-Lotta  
Lohikainen Milla  
Ojala Hanna 
Hyvärinen Roosa  
Immonen Elina 
 
Hotellimajoitus 
 
2 HH Lisävuoteella 
Kettunen Harri (A)  
Kettunen Hilla  
Kettunen Otso  
 
2 HH Lisävuoteella 
Lohikainen Eveliina 
Päivähonka Salla 
Hyvärinen Ella  
 
2 HH  
Paavilainen Mari (A)  
Kulmalahti Roope  
 
2 HH  
Päivähonka Aarni (A) 
* 1 vapaa paikka 
 
2 HH 
Tuoresjärvi Annika 
Immonen Ella  
 
2 HH  
Kuoppamäki Jenna  
Ruponen Terhi  
 
2 HH  
Kyrö Anni  
Kyrö Kaisu  
 
2 HH  
Leirimaa Lauri 
Kuva Lassi  
 
1 HH  
Hirvonen Jussi-Petri (A)  
 
1 HH 
Bussinkuljettaja Raimo Laiho 
 
Mukaan otettavia (kannattaa pakata kisakamat eri kassiin kuin majoitusvarusteet)  
Kisapaikkareppu: 
- Kompassi 
- Emit-kortti 
- Nastarit 
- Kisapaita ja sen alle pitkähihainen aluspaita  
- Kisahousut ja alle sään mukaista alusvaatetta 
- Kisasukat x 2 
- Hikipanta mahd.  
- 4 hakaneulaa 
- rastimääritekotelo (ei RR) 
- pyyhe 
- vaihtovaatteet (ota huomioon sekä viileys, että mahdollinen sade) 
- kumisaappaat tai Gore-tex (vast) jalkineet 
- Leukoplast-teippiä tms nauhojen teippaamiseen 
- juomapullo 
- mahdollinen retkijakkara ellei ole tuolirinkka 
- muovikassit kengille sekä likaisille vaatteille 
- hyvä vaihtoehto on myös pakata puhtaat vaatteet muovikassiin repussa, eivät kastu 
 
Kisapaikalle päälle 
- Seura-asu tai seuraliivi, jos on 
- muuten sään mukaista lämmintä vaatetta  
- pipo 
- hanskat 
- Ruokaraha taskuun 
- Mahdolliset naamamaalit, räikät tms kannustusvälineet  
 
Majoitukseen 
- vaihtokengät 
- uikkarit 
- peseytymis- ja hygieniavälineet 
- mahdolliset omat lääkkeet 
- lauantain iltapalatarvikkeet omien tarpeiden mukaan 
 
Bussiin: 
- Matka on pitkä, siinä on hyvä tehdä läksyt 
- Tyyny voi olla mukava 
- Evästä 
- Rahaa (pysähdymme mennen tullen) 
 
Viestijoukkuesuunnitelma sekä juoksujärjestykset Nuorisoviestiin ja sprinttiviestiin, tarkasta emit-korttisi oikeellisuus 
 
A-sarja 
 
38 Rastivarsat 1  
Tatu Leirimaa, 144022  
Aatu Orava, 128777  
Elina Immonen, 110286  
Miska Tervala, 150473  
Lassi Hirvonen, 82445  
Verneri Nieminen, 138403  
Milla Lohikainen, 141762  
 
45 Rastivarsat 2  
Juho Kuoppamäki, 141766  
Tapani Tuoresjärvi, 407122  
Roosa Hyvärinen, 119023  
Kia-Lotta Hirvonen, 128027  
Annika Tuoresjärvi, 82517  
Terhi Ruponen, 153725  
Hanna Ojala, 137947  
 
B-sarja 
 
157 Rastivarsat 1  
Lauri Leirimaa, 117184  
Lassi Kuva, 128956  
Roope Kulmalahti, 154502  
Anni Kyrö, 117663  
 
165 Rastivarsat 2  
Veikka Orava, 128288  
Hilla Kettunen, 152843  
Eveliina Lohikainen, 156058  
Ella Immonen, 117182  
 
170 Rastivarsat 3  
Ella Hyvärinen, 119130  
Arttu Ruponen, 153735  
Otso Kettunen, 153726  
Salla Päivähonka, 159199  
 
173 Rastivarsat 4  
Kaisu Kyrö, 128947  
Aapo Maasilta, 153729  
Vacant,  
Vacant,  
 
Sprinttiviesti H21 
 
409 Rastivarsat 1  
Esa Orava, 145640  
Jenna Kuoppamäki, 141767  
Esa Orava, 145640  
Jenna Kuoppamäki, 141767  
 
411 Rastivarsat 2  
Olli-Petteri Hirvonen, 153449  
Tommi Leirimaa, 119062  
Olli-Petteri Hirvonen, 153449  
Tommi Leirimaa, 119062  
 
 
>Oravatonnin lähtöajat 
 
D13         12.17    387         128027 Hirvonen Kia-Lotta 
H16 12.06 4 82445 Hirvonen Lassi 
H18 11.14 1084 153449 Hirvonen Olli-Petteri 
D11 12.49 473 119130 Hyvärinen Ella 
D13 11.27 362 119023 Hyvärinen Roosa 
D14 11.40 331 110286 Immonen Elina 
D12 12.30 436 117182 Immonen Ella 
D10RR 12.40 522 152843 Kettunen Hilla 
H10RR 11.26 242 153726 Kettunen Otso 
H10RR 11.34 246 159235 Kulmalahti Roope 
H15 12.28 601 141766 Kuoppamäki Juho 
D18 11.26 1315 141767 Kuoppamäki Jenna 
H10RR 11.10 234 128956 Kuva Lassi 
D12 11.54 418 117663 Kyrö Anni 
D10RR 12.18 511 128947 Kyrö Kaisu 
H12 11.07 142 117184 Leirimaa Lauri 
H16 12.30 16 144022 Leirimaa Tatu 
D10RR 13.04 534 156058 Lohikainen Eveliina 
D16 12.19 41 141762 Lohikainen Milla 
H9RR 11.19 262 153729 Maasilta Aapo 
H35 11.05 716 403078 Maasilta Tommi 
H13 12.25 120 138403 Nieminen Verneri 
H55A 11.41 855 127980 Nyberg Henry 
H12 11.37 157 128777 Orava Aatu 
H35 11.17 722 145640 Orava Esa 
H10RR 11.46 252 128288 Orava Veikka 
D11 12.23 460 159199 Päivähonka Salla 
H10RR 11.14 236 153735 Ruponen Arttu 
D13 11.55 376 153725 Ruponen Terhi 
H13 12.47 131 150473 Tervala Miska 
D14 12.06 344 82517 Tuoresjärvi Annika 
H13 11.53 104 407122 Tuoresjärvi Tapani
 
 
JiiPee
Päivitetty: 24.9.2010
- © Rastivarsat ry -


Tilaa tästä
Tuet Rastivarsoja