Rastivälin 3/96 pääkirjoituksen aiheuttamat kauheat paineet hartioillamme lähdimme syyskuisena lauantaina 21.9 Hämeenlinnaan SM-viesteihin. Joukkueen koostumus ja juoksujärjestys oli selvillä jo hyvissä ajoin heinäkuussa kun selvisi ettei Malisen Joken jalka ole kunnossa ja että Simo-Pekka kotiutuu YK-tehtävästä vain pari viikkoa ennen kisaa.
Kesäkuisella yhteislenkillä valmennusguru Mannen kanssa totesimme, että jutun kirjoittaja joutuu opettelemaan aloitusosuuden, Henry hoitaa väliosuuden ja Teuvo on itseoikeutettu ankkuri. Itse olin viime vuosina juossut pääsääntöisesti ankkuri- ja väliosuuksia, joten muutos oli merkittävä. Pääsimme harjoittelemaan lähes samalla koostumuksella neljä kertaa vaihtelevalla menestyksellä. Kenraaliharjoitus Hämeen Rastiviesti sujui pääsääntöisesti surkeasti.
Yksin eteenpäin ja vitos-kutosvälillä ihmettelen kun ei näy nastarin jälkiä tiellä. Tiellä taaempana näkyy kaksi kaveria. Alan varmistella rastinottoa. Kasirastille mennessä on iso aukko ja ketään ei näy edessä. Takana on pari kaveria n. sadan metrin päässä ja pieni letka huomattavasti kauempana. Piikkiöpaikka varmistuu rastilla 9 kun rastilla oleva kameramies ottaa kuvan. Lopun tulen varmistellen ja puhtaasti, mutta juoksu kulkee piikkipaikan siivittämänä ja vaihdossa on eroa seuraavaan minuutti ja kolmekymmentäkahdeksan sekuntia.
Tepi starttaa Rantion kanssa yhtäaikaa ja tekee pienen virheen ykkösellä jolloin Hauho karkaa. Loppumatka Tepiltä sujuu hyvin. Isolla aukolla edessä alkaa näkyä Kuopion ankkuri. Välimatka pienenee kaiken aikaa, mutta maali tulee parisataa metriä liian aikaisin vastaan. Eroa jää viisi metriä maalissa Kuopion hyväksi. Hauho on selvä mestari, eroa Kuopioon neljä minuuttia. Rastivarsat ottaa pronssia sekuntia huonompana ja neljäntenä on Rajamäki kolmekymmentäkolme sekuntia perässä.