Rastivarsojen hakupalvelu
> Yleistä
> Yhteystiedot
> Liity jäseneksi
> Asut ja varusteet
> Tiedotus
> Kisoihin ilmoittautuminen
> Irma
> Harjoittelu ja valmennus
>Lapset ja Nuoret
> Pyöräsuunnistus
> Orimattilan Iltarastit
> Kartat
> Järjestämämme kilpailut
> Kuvat
> Suunnistuslinkkejä

Uutiset
9.9.2025 SM pitkä
Hannulle plakettisija 6 >>Lue
8.9.2025
>>Lue
1.9.2025 KLL:n kisat Salossa
Siirille palkintosija >>Lue

MG2011

 
Leiriläiset yhteiskuvassa. 
 
 
Täällä sitä ollaan, Pohjois-Norjassa, Malangenin vuonon rannalla.  
 
Takana nyt tiistai-iltana on jo kolme harkkaa ja yksi kisa. 
 
Säätiedotus lupasi tänne koko viikoksi pelkkää sadetta ja 10 astetta lämmintä. No - totuus on ollut toinen. Tähän iltaan asti aurinko paistoi ja lämpötila oli parhaimmillaan yli kahdenkymmenen. Nyt iltakisan aikana piti olla rankkasade. Oikeasti satoi ehkä puolisen tuntia hiljaista ja lämmintä sadetta. 
 
Leiri on mennyt hyvin. Erityisen hienoa ovat olleet tämän aamun harjoitus ja illan kisa vuosisadan kartalla. Nuoret ovat menneet melkoisen harppauksen taidossa eteenpäin. Vanhempien taidollekin tämä tekee hyvää. Pääosa kuvista, jotka ovat kuvapalvelussa ovat harkasta vuosisadan kartalla. Paikka on sanoinkuvaamaton - se täytyy kokea. 
 
 
Kivoissa maisemissa suunnistetaan. 
 
Pieni harmikin meillä on. Lampaat on ilmeisesti pissineet juovavesilähteeseen ja kaikki juomavesi on keitettävä. Niinpä me sitten kelkomme vettä kannuissa kisapaikan läheltä. 
 
 
Keskiviikko - torstai  
 
Keskiviikon kisaa ennen kæytiin Lammikon johdolla ja muiden valmentajien tukena valmennuspalaveri. Jokainen analysoi edellisen päivän tekemisensä ja kirjasi ylös, mikæ meni hyvin ja mikä huonosti. Sitten ryhmätöinä vertailtiin saman radan juosseiden kesken ja pohdittiin, mitä itse kukin voisi tehdä toisin. Lopuksi jokainen kirjasi itselleen pelikirjan, johon kirjattiin itselle tärkeimmät asiat. Ja tulosta tuli. Lähes järjestään jokainen ja erityisesti nuoret suorastaan harppasivat paremmalle tasolle kisan sujumisessa. Monella auttoi, kun vähän pudotti vauhtia. Thierryn kaksi tärkeintä suunnistuksen sääntöä: Sääntö 1: Suunnista vain sellaista vauhtia, että pystyt lukemaan kartta ja pysymään kartalla. Sääntö 2: Palaa sääntöön 1 - toimivat hyvin. 
 
Torstaina mentiin lautalla Kvaloyan saarelle ja sitä kautta Tromsøn saarelle. Matkalla tehtiin erinomainen harkka, jonka Markku oli suunnitellut. Sitten seikkailtiin ja syötiin kaupungissa. Illalla käytiin kisa Tromsøhallenin maastossa, joka poikkesi täysin aikaisemmista. Vihreää koivupusikkoa riitti ja rastista saattoi mennä ohi viiden metrin päässä näkemättä. Ihan kuin joissain osissa kotimaastoja. 
 
 
Otso suunnisti taas hyvin Tromsøssä. 
 
 
Torstain keli oli ensimmäistä kertaa jopa kylmähkö, noin 10 astetta. Aamulla oli vähän tihkuista. Keli kuitenkin selkeni kauniseen iltayön aurinkoon, kun ajelimme takaisin 140 km ilman lauttaa (lauttamatkan kanssa 60 km). 
 
Perjantai 
 
Nyt perjantai valkeni jälleen kauniina ja lämpimänä. Koko viikon piti siis sataa. 
 
Aamupäivä käytettiin jäsenten ja varusteiden huoltoon ja iltapäivällä matkattiin viikon viimeiseen kisaan. Kisa meni monen kohdalta erinomaisesti. Kokonaistuloksista kannattaa mainita erikseen Markun ja Kaijan neljännet sijat, Annin kuudes, Ollin seitsemäs ja Siirin kahdeksas sija. Olli vetäisi viimeisenä päivänä peräti kolmanneksi. Tommin yhdeksäs sija on myös mainitsemisen arvoinen. Tommi lähti viimeiseen päivään palkinnon kiilto silmissä (kahdeksan palkittiin). Pari rastiväliä erittäin vaikeassa maastossa romuttivat suunnitelman. Kia-Lotta löysi kolmanteen ja neljänteen kisaan oivan vireen ja lähes virheettömillä suunnistuksilla nousi lopulta 16:ksi. Viimeisenä päivänä Kia oli kahdeksas. 
 
 
Olli venyttää finaalikisan kolmanneksi. 
 
 
Erityismaininnan ansaitsevat Hilla ja Otso Kettunen. Molemmat ovat aloittaneet siimarittoman suunnistuksensa täällä ulkomailla ja vieläpä erinomaisesti. Uskomaton kilpailukeskus, kun samasta paikasta löytyy kokeneille taidon äärirajoille venyttävää suunnistusta ja lapsille sopivia reittejä. 
 
Huomenna on sitten omaa ohjelmaa. Monet aikovat tehdä pitkän vaelluksen, jotkut kiivetä viereiselle 800 metrin vuorelle (muistaen, että asumme merenpinnan tasosta 10-20 metriä ylöspäin). 
 
Niin ja vesiongelma on ohi. Hanavettä saa taas juoda. 
 
Lauantai 
 
Nyt on sitten osa valloittanut Mortenhalsskoltenin, 767 metriä, mistä meidän noustavaksemme jäi 730 metriä. Vaikka keli oli luvattu hyväksi, alkoi matkalla hyytävä sade (voi olla vaikea mieltää siellä etelän helteessä). Kun vielä sattui eteen pystyrinne, osa päätti kääntyä takaisin. Koska muutama nuori eli Miska, Juho ja Anni halusivat huipulle, oli allekirjoittaneenkin lähdettävä. Mukaamme saimme Jaakon, Meikun ja Anna-Reetan TP:stä. Reitti löytyi, keli parani ja maisemat muuttuivat huikeiksi. Alas tultiinkin pidemmän kierron kautta, jotta päästiin edes vähän loivempaa. Matka tuntuu silti polvissa ja huomenna varmaan myös etureisissä. Mainittakoon, että Pasi, Minna-Mari ja Atte kävivät myös huipulla.  
 
 
Mortenhalsskoltenin (767m) valloittajat. 
 
 
Illan ohjelma oli leiriolympialaiset. Kuusi joukkuetta kukin miettivät yhden rastin toisille. Ohjelma alkoi lippujen saapumisella olympia-areenalle. Atte ja Aatu kantoivat Tampereen Pyrinnön ja Rastivarsojen liput areenalle. Hienoa olisi tietysti ollut, jos saatavilla olisivat olleet myös Hyvinkään Rastin, Kalevan Rastin, Kangasala SK:n ja Kymin Suunnistajien liput. Lammikko avasi kisat ja Aleksi Niemi "komennettiin" antamaan urheilijavala. Hyvin oli nuori suunnistaja avajaiset kuunnellut, sillä ihan hatusta tuli kunnon vala. 
 
Ohjelma alkoi. Oli mm. tietokilpailu. Tiesitkö, että Otso on käynyt peräri kymmenessä maassa tai että Jenni on ajanut kartingia kilpaa kahdeksan vuotta. Atte ei ollut näytellyt Kultalammikko -nimisessä näytelmässä, sen sijaan Kultalampi oli oikea. Sen jälkeen oli rankkarikisan pallojen jako. Joukkueiden tehtävänä oli päästä mahdollisimman vähin askelin kentän poikki. Voittaja sai valita pallon ensin. Sitten valittiin yhdet laukojat/joukkue ja heidän silmänsä sidottiin. Tämän jälkeen heidän tuli kumartua lipunvartta tukena käyttäen ja pyöriä kymmenen kierrosta. Sitten selvisi, miksi oltiin menty laidoilla varustetulle kentälle. Laitoja tarvittiin pitämään laukojat järkevällä alueella. Joukkueiden piti huutaa ohjeita, missä pallo on ja ohjata laukoja ampumaan pallo maaliin (siis sitten, kun maailma oli lakannut pyörimästä). 
 
 
Laukojat pyörityksessä. 
 
 
Kolmas tehtävä oli sellainen, johon osallistui kaksi joukkuetta yhtaikaa. Toinen joukkueista toimi tahdittajana muodostamalla pallotunnelin. Palloa tuli vierittää edestä taakse ja aina kopparin takaa piti juosta pallon kanssa eteen, jolloin huudettiin vaihto, mikä oli merkkinä toiselle joukkueelle. Jos pallo karkasi, se piti tuoda samasta välistä takaisin, josta se karkasi. Samaan aikaan toinen joukkue muodosti mahdollisimman tiiviin ryhmän. Sillä aikaa, kun toinen joukkue vieritti ja juoksutti palloa, koitti juoksija kiertää mahdollisimman monta kierrosta oman joukkueensa ympäri. Vain täydet kierrokset laskettiin. Aina kun kuului "vaihto", vanha juoksija hyppäsi rinkiin ja uusi aloitti juoksemisen. Hyvää taktiikkaa oli mahdollisimman tiivis kokoonpano ja uuden juoksijan siirtäminen aina valmiiksi viivan kohdalle eli sisärinkikin pyöri. Hauskaa riitti.  
 
 
Heinosen Mikko (KR) kiertää joukkuettaan. 
 
Neljäs rasti oli tikkakisa. Jokaisen kilpailijan piti heittää vähintään kaksi osumaa englantilaiseen pub-tikkatauluun ja joukkueen 20. Tasan 200 pisteestä olisi saanut 100 kilpailupistettä. Jokainen piste alle vähennettiin tuosta sadasta ja jokainen piste yli vähennettiin kaksinkertaisena. 
 
 
Kaija kerää joukkueelleen pisteitä tikkakisassa. 
 
 
Viimeinen rasti oli viesti. Siinä joukkueiden piti ylittää kenttä eri tavoin pareittain ja viimeinen tehtävä yhdessä. Vaihtoehtoja olivat reppuselkä, pukkihyppely, käsikynkkä (molemmat kädet yhdessä kyynärtaipeista selän takaa), kapulaa olkavarsiensa väliin puristaen ja viimeinen tehtävä koko ryhmä yhdessä edestakaisin pitäen kiinni toisten olkapäiltä tai vyötäröiltä. Jos irtosi, piti ottaa kolme askelta taakse. 
 
Illalla oli kakkujen leivontakilpailu. Kakut tuli tuoda viimeiseen analyysipalaveriin ja ne arvosteltiin. Ensin käytiin viimeisten kisojen analyysit ja opit läpi. Sitten valittiin voittajakakku ja lopuksi katsottiin kuvia kakkuja syöden. Herkullisia olivat.  
 
 
Voittajakakku - maistuis varmaan sullekin. 
 
 
Ja voittajakakun tekijät. 
 
Illalla sitten siivottiin jo suurimmat ja osa nuorista siirtyi Lammikon kanssa jatkamaan analyysipalaveria ensin karttojen ääressä ja sitten reitinvalintoja katsottiin jo korteista. Koulun ehtona kokoontumistilan käytölle olivat nimittäin analyysipalaverit. Se ei ollut mikään olohuone. 
 
 
Analyysipalaverit tutustuttivat seurojen nuoret toisiinsa. 
 
 
Sunnuntai 
 
Sunnuntaiaamuna siivottiin ja taatusti paikat jäivät parempaan kuntoon kuin tullessa. Näinhän suunnistajat toimivat. Sitten alkoi ajomatka ensin Kilpisjärvelle reilun kahden tunnin päähän. Siellä valloitettiin Saana ja/tai käytiin lentokoneen hylyllä. Päälle käytiin suihkussa ja syötiin Kilpisjärven Retkeilykeskuksen todella maittava ja runsas noutopöytäateria ennenkuin lähdettiin taas ajamaan kohti Pelloa. 
 
 
Antti valloitti Saanan lisäksi saksalaisten viimeisen vartiopesäkkeen. 
 
Illalla (ja yöllä) Pellossa nautittiin taas Pellon Ponnen vieraanvaraisuudesta. Käytimme myös tilaisuuden hyväksi ja katsoimme valtavan määrän kuvia ja videoita. Matkan osallistujat kiittivät myös järjestäjiä ja kuljettajaamme Ramia. Lammikko sai lahjaksi rikosilmoituksen tehtynä ihan oikealle Norjan poliisiviranomaisen kaavakkeelle. Teksti oli huippuhauska ja teemana oli museoesineeseen kajoaminen. Lammikko näet löysi yhdessä kisassa vanhan metallijalalla olevan pihtileimasimen ja retuutti sen seuraavalle rastille unohtaen ilmeisesti rytäkässä leimata modernilla leimasimella ja saaden siten hylsyn. Hän sanoikin, ettei muista tällaista hylsyä ennen. Käy oikealla rastilla, emit toimii, tarkistuslipukekin on tallella ja silti tulee hylsy.  
 
Viimeisetkin pidäkkeet eri seurojen nuorten välillä olivat sulaneet ja valtavat korttiringit kokoontuivat ruokasaliin. Yöllä järjestettiin Keskiyönauringon futisturnaus Tampereen Pyrintö vs. Rastivarsat. Lammikko vahvensi RaVan joukkuetta yhdessä Mikon (KR) kanssa. Sääntöjä oli kuulemma säädetty koko ajan pelin pitämiseksi tasaisena. Lopulta matsi päättyi 5-4 tamperelaisten voittoon. Todellisia voittajia olivat kuitenkin kaikki osallistujat saaden mahtavan elämänkokemuksen ja verkottuen yli seurarajojen. Parasta mahdollista festarimeininkiä. Jäi muuten mainitsematta, että sen paremmin Pellossa kuin Norjan majoituksessakaan ei ollut viittä hyttystä enempää. Pellossa tosin Lapintiirapariskunta kävi päälle lailla pommikonelaivueen. Kyllä siitäkin sopu syntyi.  
 
Futispelin jälkeen nuorten korttirinki jatkoi neljään saakka. Se oli hyvä, koska maanantain loppumatka bussissa meni vauhdilla nukkuessa. 
 
Kiitos kaikille osallistujille mahtavasta yhteishengestä ja joustavuudesta! 
 
> Valokuvia (306) 
> Yli 350 kuvaa lisää TP:n kuvapalvelussa 
 
> Tulokset kahden pæivæn jælkeen 
> Tulokset kolmen päivän jælkeen 
> Rastivarsojen lopputolokset (3 kisaa neljästä laskettiin 
 
Tulokset 
Lopputulokset 4 osakilpailun jälkeen. 3 parasta laskettiin. Pisteet on suhteutettu voittajan aikaan. Voittaja sai 1000 pistettä/kilpailu: 
 
D13-14 (34 osallistujaa): 1) Bakken,Stine Madslien Nydalens SK 3000 pist (948, 1000, 1000, 1000),..6) Kyrö,Anni Rastivarsat 2619 (879, 780, 919, 821), ..16) Hirvonen,Kia-Lotta Rastivarsat 2325 (655, 649, 882, 788) 
 
D15-16 (40 osallistujaa): Gulbrandsen,Ingrid Asker SK 1 2962 (1000, 1000, 962, 888), ..15) Immonen,Elina Rastivarsat 2513 (859, 745, 835, 819), ..33) Tuoresjärvi,Annika Rastivarsat 2011 (620, 500, 701, 690) 
 
D17-18 (14 osallistujaa): 1) Kvakland,Jorunn Freidig 2983 (877, 1000, 1000, 983), ..8) Lepola,Siiri Rastivarsat 2575 (892, 840, 843, 759) 
 
D45 (45 osallistujaa): 1) Jonsson,Maria Nydalens SK 3000 (936, 1000, 1000, 1000), .. 16) Orava,Päivi Rastivarsat 2291 (848, 606, 740, 703), .. 43) Toivola,Saija Rastivarsat 306 (0, 0, 306, 0) 
 
D60 (18 osallistujaa): 1) Veijalainen,Liisa MS Parma 2932 (964, 424, 988, 980), ..4) Dahlman,Kaija Rastivarsat 2869 (983, 958, 928, 911) 
 
H13-14 (30 osallistujaa): 1) Eerola,Teemu Tampereen Pyrintö 2998 (998, 937, 1000, 1000), ..7) Liikkanen,Olli Rastivarsat 2767 (730, 955, 874, 938), ..12) Tervala,Miska Rastivarsat 2608 (826, 947, 817, 835), ..15) Orava,Aatu Rastivarsat 2307 (617, 825, 715, 767) 
 
H15-16 (43 osallistujaa): 1) Niemi,Aleksi Tampereen Pyrintö 2983 (972, 983, 1000, 1000), ..16) Rantala,Valtteri Rastivarsat 2438 (757, 952, 729, -), ..38) Kuoppamäki,Juho Rastivarsat 519 (183, 0, 336, 0) 
 
H17AK (29 osallistujaa): 1) Kvakland,Jostein Wing OK 2201 (643, 750, 701, 750), ..9) Leirimaa,Tommi Rastivarsat 1670 (553, 557, 560, 346), ..21) Hirvonen,Lassi Rastivarsat 570 (0, 134, 436, 0) 
 
H45 (59 lähtijää): 1) Eikanger,Tom Eirik Gular, IL 2927 (1000, 1000, -, 927), ..34) Hirvonen,Jussi-Petri Rastivarsat 1357 (569, 468, 320, -), ..45) Lepola,Antti Rastivarsat 835 (166, 194, 475, 0), ..52) Kyöstilä,Ari Rastivarsat 519 (-, 0, 519, 0) 
 
H50 (66 lähtijää): 1) Jonsson,Sören Nydalens SK 2994 (1000, 994, 1000, 875), ..4) Hämäläinen,Markku Rastivarsat 2780 (887, 952, 938, 890), ..17) Liikkanen,Reima Rastivarsat 2357 (778, 758, 821, -) 
 
JiiPee

5.7.2011

Uutisarkisto

- © Rastivarsat ry -


Tilaa tästä
Tuet Rastivarsoja