Rastivarsojen hakupalvelu
> Yleistä
> Yhteystiedot
> Liity jäseneksi
> Kerho
> Asut ja varusteet
> Tiedotus
> Kisoihin ilmoittautuminen
> Irma
> Harjoittelu (edit 5.1.19)
> Valmennus (edit 9.1.19)
> HIPPO-suunnistuskoulu
> Pyöräsuunnistus
> Orimattilan Iltarastit
> Reittihärvelit
> Kartat
> Järjestämämme kilpailut
> Kuvat
> Suunnistuslinkkejä

2015 Jorkka kuusitalkoissa
Uutiset
13.10.2019 25mannassa 23. kerta
Sadan joukkoon sijalla 99. >>Lue
11.10.2019 Tulevan toiminnan suunnittelua
Nyt on aika vaikuttaa ensi vuoden toimintasuunnitelmaan >>Lue
14.10.2019 Seuran yömestaruudet Sammalistossa 16.10.
Seuran mestaruuskilpailujen viimeinen osakilpailu on yökisa ja se kisataan 16.10. keskiviikon Yökupin yhteydessä . >>Lue

42. Lahti-Suunnistus

Perinteinen Lahti-Suunnistus kisailtiin viikonvaihteessa Nastolassa Pajulahden Liikuntakeskuksen toimiessa keskuksena. 
 
 
Kesän helteisin viikonloppu (plussaa 30 ja risat) ja vaativat maastot rassasivat kaikkia kilpailijoita. 
 
Lauantain ja sunnuntain yhteistuloksissa saatiin Rastivarsoille kaksi kolmossijaa Hannu Laihon ja Markku Hämäläisen voimin. 
 
Sunnuntain pitkällä matkalla voiton nappasi Aapo Maasilta ja Aleksandra Simola suunnisti kolmanneksi.  
 
Lauantain keskimatkalla voittoon ylsi Simo-Pekka Vennelä, Maarit Dahlman ja Anneli Laine löytyvät kolmospaikalta. 
 
 
Perjantain sprintissä, opiston piha-alueella, Rastivarsoista parasta vauhtia piti Teuvo Lehtinen (2.) 
 
 
Lahti-Suunnistus veti tänä vuonna 300 suunnistajaa sprinttiin, keskimatkalle 530 ja pitkälle matkalle yli 400 osallistujaa sekä lisäksi toista sataa kuntosuunnistajaa.  
 
Ensi vuonna Lahti-Suunnistus kisaillaan viime vuoden Jukolan maastoissa Hälvälän supikoissa! 
 
 
 
Seuraava Rastivarsojen itse järjestämä kisaponnistus on kahden viikon päästä 10-11.8 järjestettävät aluemestaruuskilpailut Salusjärven leirikeskuksen toimiessa keskuksena. 
Kilpailuun voivat osallistua myös Rastivarsojen Hippokoululaiset ja nuoret alle 20-vuotiaat. 
 
 
Make 
 
Yhteistulokset 2pv: 
 
H45 (3,5+7,8) 
1) Vesa Kankaanpää OK77 1.32.36 (1.07.23/2.), 4) Harri Hytönen RaVa 1.40.47 (1.11.47/5.). 
H50 (2,9+6,7) 
1) Alexander Afonyushkin RUS 1.24.06 (59.26/2.), 5) Timo Lohikainen RaVa 1.44.08 (1.15.48/7.), 7) Pasi Turunen RaVa 1.47.06 (1.15.18/6.). 
H55 (2,8+6,2) 
1) Ilkka Peltola IHR 1.19.21 (59.02/1.), 3) Hannu Laiho RaVa 1.29.09 (1.03.04/4.). 
H60 (2,8+5,3) 
1) Heikki Vestola NaTe 1.16.07 (53.32/1.), 3) Markku Hämäläinen RaVa 1.22.03 (58.52/4.), 6) Simo-Pekka Vennelä RaVa 1.25.02 (1.03.05/6.). 
H12 (1,8+1,8) 
1) Atte Kavonius HiKi 20.26 (10.23/1.), 9) Jussi Ketonen RaVa 32.27 (15.26/8.). 
H10RR (2,8+2,6) 
1) Eevert Nurmela LS-37 23.39 (12.34/2.), 10) Joona Ketonen RaVa 46.01 (25.16/11.). 
 
Lahti-Suunnistus pitkä matka, 28.7.2019 
 
H45 7,8 km 
1) Miikka Huovila KaRa 1.03.54 (-), 5) Harri Hytönen RaVa 1.11.47 (1.40.47/4.). 
H50 6,7 km 
1) Heikki Tonteri KS 57.50 (-), 6) Pasi Turunen RaVa 1.15.18 (1.47.06/7.), 7) Timo Lohikainen RaVa 1.15.48 (1.44.08/5.). 
H55 6,2 km 
1) Ilkka Peltola IHR 59.02 (1.19.21/1.), 4) Hannu Laiho RaVa 1.03.04 (1.29.09/3.). 
H60 5,3 km 
1) Heikki Vestola NaTe 53.32 (1.16.07/1.), 4) Markku Hämäläinen RaVa 58.52 (1.22.03/3.), 6) Simo-Pekka Vennelä RaVa 1.03.05 (1.25.02/6.). 
H70 4,0 km 
1) Jorma Karvonen SOC 41.03 (-), 18) Teuvo Lehtinen RaVa 56.42 (-). 
H16 4,9 km 
1) Aapo Maasilta RaVa 43.57 (-). 
H12 1,8 km 
1) Atte Kavonius HiKi 10.23 (20.26/1.), 8) Jussi Ketonen RaVa 15.26 (32.27/9.). 
H10RR 2,6 km 
1) Hermanni Latonummi HU-46 12.32 (26.39/4.), 11) Joona Ketonen RaVa 25.16 (46.01/10.). 
H8RR 2,6 km 
1) Elmo Kiiskinen LS-37 13.42 (46.07/3.), 9) Väinö Avelin RaVa 29.45 (-), 10) Erik Simola RaVa 48.16 (-). 
D12TR 1,7 km 
1) Elisa Lehtonen KS 21.53 (40.46/1.), 3) Alexandra Simola RaVa 31.29 (-), 6) Iida Avelin RaVa 40.18 (-). 
D10RR 2,6 km 
1) Tiitu Takanen VeVe 14.00 (24.03/1.), 11) Linnea Simola RaVa 23.06 (-). 
 
 
Lahti-Suunnistus keskimatka 27.7.2019 
 
H21A 5,2 km 
1) Arto Talvinen MSParma 31.26, 26) Juho Kuoppamäki RaVa 1.01.48. 
 
H45 3,5 km 
1) Mikael Boström EsSu 24.43, 6) Harri Hytönen RaVa 29.00. 
H50 2,9 km 
1) Sakari Taskila LeSi 21.54, 8) Timo Lohikainen RaVa 28.20, 12) Pasi Turunen RaVa 31.48. 
H55 2,8 km 
1) Ilkka Peltola IHR 20.19, 4) Hannu Laiho RaVa 26.05. 
H60 2,8 km 
1) Simo-Pekka Vennelä RaVa 21.57, 4) Markku Hämäläinen RaVa 23.11. 
H70 2,2 km 
1) Paavo Inkinen Jyry 21.13, 19) Heikki Pitkänen RaVa 30.25. 
H12 1,8 km 
1) Atte Kavonius HiKi 10.03, 14) Jussi Ketonen RaVa 17.01. 
H10RR 2,8 km 
1) Onni Lepistö HauSi 9.30, 13) Joona Ketonen RaVa 20.45. 
D21 4,1 km 
1) Heini Wennman Pohjant 28.14. 
D35 3,2 km 
1) Veera Kiuru RaKaS 25.22, 6) Hanna Peltonen RaVa 49.26. 
D50 2,2 km 
1) Leena Hirvonen AR 21.41, 3) Maarit Dahlman RaVa 23.50. 
D60 2,1 km 
1) Tuula Sani HU-46 23.27, 3) Anneli Laine RaVa 29.39. 
D14 2,2 km 
1) Virna Pellikka SKUusi 16.05, 13) Jonna Ketonen RaVa 42.03. 
 
 
Lahti-Suunnistus Sprintti 26.7.2019 
 
H50 1,923 km 
(Lähti 12, Keskeytti 0, Hylätty 1) 
1) Alexander Afonyushkin RUS 10.45, 7) Timo Lohikainen RaVa 13.10. 
H70 1,595 km 
(Lähti 14, Keskeytti 0, Hylätty 4) 
1) Matti Railimo SOC 10.49, 2) Teuvo Lehtinen RaVa 12.10, 6) Heikki Pitkänen RaVa 14.55. 
H12 1,595 km 
(Lähti 19, Keskeytti 0, Hylätty 3) 
1) Atte Kavonius HiKi 10.03, 10) Jussi Ketonen RaVa 14.58. 
H10 1,352 km 
(Lähti 9, Keskeytti 0, Hylätty 1) 
1) Niklas Reiman AskU 9.32, 8) Joona Ketonen RaVa 44.37. 
D14 1,769 km 
(Lähti 7, Keskeytti 0, Hylätty 1) 
1) Meeri Kurttila Navi 11.20, 5) Jonna Ketonen RaVa 19.15. 

28.7.2019

Uutisarkisto

- © Rastivarsat ry -


Tilaa tästä
Tuet Rastivarsoja